Εχασε γιατί έτσι έπρεπε(για κάποιους)

Μπορεί να έχασε ένα ημίχρονο και να έπαιζε με 10 παίκτες για 45 λεπτά ,λόγω αποβολής του Ανδριόλα, ωστόσο Εθνικός κόντραρε στα ίσα το Μοσχατο που στέφθηκε Κυπελλούχος Πειραιά για το 2013..Τραγικός ο επόπτης Ταντσίνης που έκοψε με ανύπαρκτα οφσάιντ τους παίκτες της ομάδας ,ενώ  δεν έδωσε και πέναλρτι σε οφθαλμοφανέστατο χέρι...

O Εθνικός επιστρέφει στο Καραιασκάκη ,που είναι πολύ πιο διαφορετικό πλέον ,μετά απο σχεδόν 10 χρόνια..Ο Μαργαρίτης Χατζηαλέξης παρατάσσει τους: Ανδριόλα κάτω απο τα δοκάρια ενώ απο δεξιά προς αριστερά  είναι οι Τσαραούσης,Μπενά,Κάνδιας, Γαλάνης. Αμυντικά χαφ οι Χαλιμούρδας και Γιουβανέλης και μπροστά τους ο Σάμιος. Δεξιά ο Γκορόγιας, αριστερά ο Σταφσουλάι και  μπροστά  ο Λύγκος.
Ο Αντώνης Δημήτριου για το Μοσχάτο παρατάσσει τους: Αθανασόπουλο,Τσίτση, Καράμπελα,Μπάλα,Βαλιάνι,Παπαευθυμίου,Στούπη,Τσάνη,Κοντοπάνο,Ντάφλα και Ντονέ

Διανύουμε το 15ο λεπτό με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 0-0.

16' Μεγάλη ευκαιρία για το Μοσχάτο με τον Κοντοπάνο, με τον Ταραούση να σώζει πάνω στην γραμμή.

19' Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Χαλιμούρδας.
25΄' Κίτρινη κάρτα στον Μπάλα.
28' Ευκαιρία για το Εθνικό. Ο Λύγκος τροφοδότησε τον Σάμιο, το μονοκόμματο σουτ του οποίου έφυγε άουτ!
32' Eυκαιρία για το Μοσχάτο. Η κεφαλιά του Παπαευθυμίου από καλή θέση, υποχρέωσε τον Ανδριόλα σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ!

40' Κίτρινη κάρτα στον Τσίτση.
42' Σουτ του Κοντοπάνου μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ανδριόλας..
44' Ο Ανδριόλας απέκρουσε με τα χέρια την μπάλα έξω από την περιοχή προ του Κοντοπάνου  και δέχεται την κόκκινη κάρτα. Με δέκα συνεχίζει ο Εθνικός τον τελικό.

Ο Χατζημαρινάκης πήρε θέση από τα δοκάρια, ενώ ο Σταφσουλάι αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.
45' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Στούπη και γκολ για το Μοσχάτο. 1-0 για την ομάδα του Αντώνη Δημητρίου.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
57' Αθανασόπουλος αντί του Ταραούση. πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό.

60' Ο Λύγκος πιεσμένος στην περιοχή θα σουτάρει άουτ. πιέζει για την ισοφάριση ο Εθνικός παρά το γεγονός ότι αγωνίζεται με δέκα από το 44' λόγω αποβολής του Ανδριόλα.

73' Παυλόπουλος αντί του Μπενά.

74' Ο Παπαγεωργίου περνάει στη θέση του Παπαευθυμίου

Τέλςο του αγώνα. Ο Εθνικός ηττάται 1-0 από το Μοσχάτο, που αναδεικνύεται Κυπελλούχος Πειραιά