Ήττα στα πέναλτι

Την ήττα με 5-4 γνωρίσε ο Εθνικός από την ΑΕ Μαύρου Αετού-Ολυμιάδας στην διαδικασία των πέναλτι. Η κανονική διάρκεια αλλά και η παράταση τελείωσαν με σκορ 0-0.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Γεωργούλης): Τσάκαλος, Στασινός, Γερόλυμος, Μπένα, Μακρής, Ντάλλας, Λεωνιδόπουλος, Ηλιόπουλος, Γκορόγιας (Μάναλης), Επιτροπάκης (Αργυρίου), Θεοδοσίου (Σούφλας).

ΑΕ Μαύρου Αετού-Ολυμπιάδα (Βουτσινάς): Γεωργοπούλος, Φέκος, Σαμλίδης, Βιδάλης Γ., Βιδάλης Ε., Νταλάκος, Μελαμπιανάκης (71' Τρουμπουνας), Μεγαλοικονομου (64 Μπαχάς,Μαυρουδής (59' Πέρρος) Καλτσας ,Ερρικος

Η εξέλιξη του αγώνα όπως την μετάδωσε τo Ethnikos24.wordpress.com:

Το πρώτο 20 λεπτο ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να κάνουν αναγνωριστικό κυρίως παιχνίδι.
Το πρώτο  ημίχρονο έληξε στο 0-0 με τους γηπεδούχοιυς να έχουν απλά  ένα ελαφρύ προβάδισμα ,αλλά ούτε η μία ,ούτε η άλλη ομάδα έκαναν φάσεις.
Διορθωτικές αλλαγές στην επανάληψη για τον Εθνικό με Αργυρίου,Μάναλη να παίρνουν τις θέσεις των   Επιτροπάκη και Γκορόγια.
Βελτιωμένος και αισθητά πιο επιθετικός είναι ο Εθνικός στο δεύτερο ημίχρονο μετά τις αλλαγές.
Στο 61' ο Μάναλης έκανε σουτ με τον Γεωργόπουλο να κρατάει το 0-0.
Στην συνέχεια δύο σουτ των Ντάλλα και Αργυρίου στο 63 και 65' αντίστοιχα πέρασαν άουτ.
Στο 76' θα γίνει η τρίτη αλλαγή του Εθνικού με τον Σούφλα να παίρνει την θέση του Θεοδοσίου.
Ο Σούφλας έκανε καλό σουτ με τον Γεωργόπουλο στο 88' να αποκρούει δύσκολα.
0-0 Τελικό σκορ, ο αγώνας πάει παράταση.
103' ο Αργυρίου επιχειρεί με λόμπα να ανοίξει το σκορ αλλά η μπάλα δεν του κάνει την χάρη.
Παραμένει 0-0 το σκορ.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
Ο Καλτσάς θα βρεθεί σε τετ α τετ με τον Τσάκαλο και έστειλε την μπάλα έξω.
Ο Βιδάλης με κεφαλιά ανοίγει το σκορ αλλά το γκολ ακυρώνεται σωστά γιατί ο αμυντικός των γηπεδούχων έχει κάνει επιθετικό φάουλ οπότε μετά δεν υπάρχει φάση.
Άλλη μία ευκαιρία για τον Εθνικό στο 116', ο Λεωνιδόπουλος έκανε την σέντρα, ο Αργυρίου έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γεωργόπουλος απέκρουσε στην γωνία του.
Ο Ντάλλας με προσωπική του ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα άουτ..
Ο αγώνας πάει στα πέναλτι
Πέναλτι:
1-0 για την Ολυμπιάδα
Ο Γεωργόπουλος αποκρούει το πέναλτι του Σούφλα. Παραμένει το 1-0,
Ο Τσάκαλος σώζει το δεύτερο πέναλτι.
Ο Αργυρίου στην εκτέλεση αποκρούει ο Γεωργόπουλος.
Ο Τσάκαλος αποκρούει κι άλλο πέναλτι, του Νταλάκου αυτή φορά.
5-4 κι άλλο εύστοχο πέναλτι για τους γηπεδούχους

Ο Λεωνιδόπουλος αστοχεί και το τελικό σκορ είναι 5-4 υπέρ της ΑΕ Μαύρου Αετού - Ολυμπιάδας