Aγώνες της ημέρας...

powered by Agones.gr - Stoixima

2-0 τον Ατρόμητο

15η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα της Γ Εθνικής και ο Εθνικός μας φιλοξενεί τον Ατρόμητο Πειραιά στο Πειραικό ντέρμπι μίας κουτσουρεμένης αγωνιστικής ελέω της κακοκαιρίας που επικρατεί σε όλη την  Ελλάδα και δεν επέτρεψε  στις Κρητικές ομάδες να έρθουν στην Αθήνα ,ενώ το ίδιο συνέβη και με τους Αθηναικούς συλλόγους.

Με μία απόλυτα μεστή εμφάνιση  και χωρίς να δώσει δικαιώματα  σε κανένα σημείο του αγώνα, ο Εθνικός επικράτησε με 2-0 του Ατρομήτου Πειραιά στο τοπικό ντέρμπι της πόλης παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.
Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ με τον Σούφλα στο 3,όταν  σε μία σύγχυση στα καρέ της ομάδας του Ατρομήτου, η μπάλα έφτασε στον μέσο της ομάδας μας που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ .
Στο 7ο λεπτό ο Δωροβίνης εκτέλεσε φάουλ με τον Καρνέση να αποκρούει δύσκολα.
Kαι πάλι ο  Εθνικός απείλησε με τον Δωροβίνη που εκτέλεσε φάουλ  κοντά στο κόρνερ  και παλι ο Καρνέσης έσωσε.Τρία λεπτά αργότερα, ο Λύγκος έκανε ωραία κίνηση απο δεξιά αλλά ο Σταφσουλάι δεν πρόλαβε.
Δύο λεπτά μετά ο Παναγιωτόπουλος υποδέχτηκε τη μπαλα από κόρνερ του Στρατή  αλλά το σουτ που έκανε μπλόκαρε ο Βουτσινάς.
Σπουδαία ευκαιρία στο 44 για τον Εθνικό με τον Μάναλη να κάνει ωραία κίνηση απο δεξιά, εν συνεχεία έκανε σουτ ,η μπάλα χτυπησε στο δοκάρι και ο Καρνέσης μπλόκαρε.
10 λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο  Ατρόμητος έκανε φάση με τον Στεφανή να βγάζει σέντρα απο δεξιά  με την κεφαλιά του Αργυρίου να φεύγει άουτ.
Οι φιλοξενούμενοι είναι αλήθεια ότι έπαιζαν σκληρά προκαλώντας με τη συμπεριφορά τους, ωστόσο οι «κυανόλευκοι» του  Γεωργούλη έχοντας άριστη αμυντική συμπεριφορά  και με την τριάδα στα χαφ να είναι εξαιρετική ,ήλεγχαν το ματς. Τελικά στο 89 και μετά από γέμισμα μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μακρή που με ξερό σουτ έκανε το 2-0..
O MVP:Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι η τριάδα στα χαφ που δούλεψε εξαιρετικά και ανασταλτικά και επιθετικά. Η παρουσία του Δωροβίνη πάντως άλλαξε προς το καλύτερο το δημιουργικό κομμάτι .

ΕΘνικός: Βουτσινάς, Χαλκιάς,Γερόλυμος,Μακρής, Βελέτης,Κουκούλης,Σταφσουλάι(57 Παυλάκης),Σούφλας,Λύγκος(90 Γκορόγιας),Δωροβίνης(77 Σαμιώτης) Μάναλης
Ατρόμητος Π.:Kαρνέσης,Στεφανής,Γιαννουλάκης, Ματζώρος, Τερζής,Στρατής(62 Κολιός), Γεωργιάδης(57 Κατσαβριάς),Καψαλοπόδας, Αργυρίου,Παναγιωτόπουλος,Σουλέλες(77 Ράπτης).

To live

Πρίν την έναρξη της αναμέτρησης το Εθνικός tv θα σας παρουσιάσει την εκπομπή Pregame show μέσα από το  επίσημο κανάλι της ομάδας μας με συνεντεύξεις απο τα νέα πρόσωπα της ομάδας αλλά και δηλώσεις  εν όψει της αναμέτρησης.