Σάμιου ανατροπή!

Με ηγέτη και τοπ-σκόρερ τον Σάμιο, που πέτυχε δύο γκολ (78', 84') και ηγήθηκε της ανατροπής, ο Εθνικός θριάμβευσε 3-1 του Μοσχάτου, που είχε προηγηθεί με τον Τζανή (6') στον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τον μεγάλο τελικό του θεσμού. Ενδιάμεσα στο 80' ο Λύγκος είχε πετύχει το 2-1 για τους «κυανόλευκους».

Η ομάδα μας  θα έχει για πρώτη φορά στην διάθεση της τον Παναγιώτη Σκαφτούρο , που κάνει ντεμπούτο σε ένα τέτοιο σπουδαίο  ματς..H 11αδα μας αποτελείται από τους: Βουτσινά,Γκορόγια,Γερόλυμο,Μπένα,Σαμιώτη,Χαλιμούρδα,Σούφλα,Σταφσουλάι,Λύγκο,Σάμιο,
Σκαφτούρο.
Το Μοσχάτο παίζει με τους Αθανασόπουλο,Καρά,Καράμπελα,Ρωμανό,Καράκαλο,Παπαευθυμίου,Σπηλιωτάκη,Τζανή Κοντοπάνο,Γκούφα και Στούπη..

Μόλις στο 6ο λεπτό το Μοσχάτο άνοιξε το σκορ με τον  Τζανή που εκμεταλλεύτηκε ωραία κάθετη μπαλιά  ..

20' Ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Λύγκος έπιασε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Αθανασόπουλος απομάκρυνε με γροθιές.

28' Κεφαλιά του Ρωμανού από κοντινή απόσταση, μπλόκαρε σωτήρια ο Βουτσινάς.

43' Ο διαιτητής Μιχελής δεν καταλογίζει ένα καταφανέστατο πέναλτι σε ανατροπή του Λύγκου στην περιοχή του Μοσχάτου.

44' Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό, με τον Σκαφτούρο να πλασάρει από άριστη θέση για γκολ, με τον Αθανασόπουλο να αποκρούει.

45+ Σουτ του Σούφλα από καλή θέση μπλοκάρει ο Αθανασόπουλος.

Λήξη του πρώτου μέρους, με το Μοσχάτο να προηγείται 0-1 του Εθνικού.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με μία αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Πολυχρονίδης στη θέση του Χαλιμούρδα.

49' Ο Σούφλας με κεφαλιά από κοντινή απόσταση «σημάδεψε» το δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης, ο Σκαφτούρος αστόχησε.

59' Ευκαιρία για το Μοσχάτο. Ο Γκούφας με ωραία ενέργεια απελευθερώθηκε από τον Γερόλυμο, αλλά το σουτ που επιχείρησε, εξουδετερώθηκε από τον Βουτσινά.

63' Τρομερή ατομική ενέργεια του Λύγκου μέσα στην περιοχή του Μοσχάτου, με τον φορ του Εθνικού να ανακόπτεται την τελευταία στιγμή.

65' Δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Παυλάκης στη θέση του Σκαφτούρου.

69' Ο Κοντοπάνος βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού, αλλά στο τετ α τετ νικήθηκε από τον Βουτσινά, που απομάκρυνε σωτήρια.

78'  ΓΚΚΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!!!! Ο Σάμιος ισοφαρίζει για τον Εθνικό!

80' ΓΓΓΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!! Ο Λύγκος εκμεταλλεύθηκε αδράνεια της άμυνας του Μοσχάτου και με σουτ δίνει προβάδισμα στον Εθνικό!!!!!!!!

84' ΓΓΓΚΚΚΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!! Ο Σάμιος με ωραία προσπάθεια και γυριστό σουτ κάνει το 3-1 για τον Εθνικό!!!!!!

86' Τρίτη αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Παυλόπουλος παίρνει τη θέση του Σταφσουλάι, που γνωρίζει την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας.

Τέλος του αγών,α που βρίσκει τον Εθνικό να θριαμβεύει 3-1 του Μοσχάτου και να αποκτά σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό της διοργάνωσης.