Απο τον Χατζηανδρέου στον Σάμιο

Ιστορία έγραψε ο Αργύρης Σάμιος με το καρέ τερμάτων στο παιχνίδι με την Καστέλλα. Και όχι μόνο προσωπική μιας και ήταν το  πρώτο  στην δική του καριέρα αλλά και γιατί μπήκε στο πάνθεον σπουδαίων σκόρερ της ομάδας.

Ο "Σαμ"  -λοιπόν-  έγινε ο 7ος και επίσημα καταγεγραμμένος ποδοσφαιριστής των "Κυανόλευκων"  που έχει σκοράρει τέσσερα γκολ σε ένα ματς..
  Πρώτος στη λίστα είναι ο Γιώργος Χατζηανδρέου που το 1924 σε αγώνα Εθνικού -Ατρομήτου 8-0 είχε καταφέρει αυτό το τεράστιο επίτευγμα για να τον ακολουθήσουν ο Γιακουμάκης την περίοδο 1958-59 στο Εθνικός-Ελευσίνα 4-2,ο Στάμος, το 1958 -59 στο Εθνικός-Παλαιά Κοκκινιά 9-0, ο Ζερβουδάκης το 1970-71 στο Εθνικός-Αρμενική 8-0, ο Γιώργος Παπανδρέου στο Εθνικός-Ιάλυσος 7-1 την περίοδο 1999-2000 και ο Σταύρος Κομιώτης την επόμενη περίοδο (2000-2001) στο Εθνικός-Βέροια 5-2.
 Αξίζει να σημειωθεί ότι ένας από τους παίκτες -φαινόμενα του Ελληνικού ποδοσφαίρου αλλά σε μία εποχή  όχι τόσο διαφημισμένη , ο λόγος για τον Κώστα Χούμη δεν έχει διασαφηνιστεί  λόγω παλαιότητας αρχείων πόσες φορές και σε ποια ματς έχει σκοράρει  τέσσερα γκολ, ωστόσο κάποια αρχεία που υπάρχουν αναφέρουν ότι ο εν λόγω άσος έχει βάλει πέντε γκολ το 1934 σε αγώνα Εθνικού-ΑΕΚ 5-1 ,το 1936 επίσης πέντε  στο Εθνικός-ΠΑΟΚ 5-2 ενώ έχει σκοράρει 11!!!! γκολ σε αγώνα Εθνικός-Γουδί  που έληξε 13-0..

ΥΓ: Ευχαριστούμε θερμά τα παιδιά από το forum για την βοήθεια τους  σε θέματα ιστορίας.