Μιας πεντάρας ....πρωτιά

To γήπεδο...τραγικό.Ο αέρας εχθρός ειδικά στο πρώτο ημίχρονο..Ο Εθνικός όμως έδειξε χαρακτήρα και παίζοντας εξαιρετικά στην επανάληψη καθάρισε τον Αίαντα με 5-0 μέσα στη Σαλαμίνα και  κράτησε το +3 απο τον Ερμή..
Πρίν την έναρξη του αγώνα, ο Πρόεδρος Κύριος Αλέξης Αγγελόπουλος τίμησε τους κ.κ Γεώργιο Μπίλια και Σωτήρη Νούση , δύο φιλάθλους της ομάδας μας απο τη Σαλαμίνα, οι οποίοι με την αγάπη τους και την αφοσίωση τους αποτελούν παράδειγμα.O Mαργαρίτης Χατζηαλέξης δεν είχε στη διάθεση του Aθανασόπουλο και Ξενιτόπουλο ενώ έκανε αρκετές αλλαγές δείχνοντας ότι πιά οι λύσεις είναι πολλές. Ετσι κάτω απο τα δοκάρια  ήταν ο Χατζημαρινάκης  απο δεξιά προς αριστερά τους Τσαραούση Κάνδια, Παπαιωάννου,Γαλάνης.  Αμυντικά χαφ οι Χαλιμούρδας, Σάμιος  και μπροστά τους ο Σαλίμπασα..Δεξιά ο Μιχαήλ ,αριστερά ο Λύγκος και μοναδικός προωθημένος ο Παυλόπουλος.
Απο την άλλη ο Αίας είχε δύο νέα πρόσωπα στην ομάδα με τον Δεσπολάρι ,βασικό και τον Βελέντζα στον πάγκο..Αναλυτικά :
Παπαχριστόπουλος,Αγγελετάκης,Γεωργαντοπουλος,Παπαδημητριου,Μπάρδας ,Μπουτσης,
Λάλος,Δεσπολάρι , Μαναριωτης   ,Λαμπρινός,Τανγκας
Στο γήπεδο βρίσκονται περίπου 500 φίλοι της ομάδας μας που έχουν κάνει τη δική τους εκστρατεία.Στο 5ο λεπτό ,ο Παυλόπουλος δεν πρόλαβε τελευταία στιγμή να σκοράρει ,ενώ  στο 10ο λεπτό η ομάδα κέρδισε πέναλτι όταν η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού ,αλλά  ο Σαλίμπασα έστειλε τη μπάλα άουτ.       Tέσσερα λεπτά αργότερα , ο Λύγκος άνοιξε το σκορ παίρνοντας τη μπάλα απο ωραία κάθετη μπαλιά ,απέφυγες αμυντικό και τερματοφύλακα ανοίγοντας το σκορ..Aπο κει και πέρα, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Ο κακός αγωνιστικός χώρος αποτέλεσε ανασταλτικό παράγοντα  για να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο ,με τον Εθνικό να προσπαθεί να παίξει με κάτω τη μπάλα αλλά αυτό να είναι πολύ δύσκολο..Δίκαιο πάντως το 0-1 με τον Αίαντα να είναι μέτριος έως κακός...Το ξεκίνημα έφερε το δεύτερο γκολ για την ομάδα μας με τον Κάνδια  στο 47 να πιάνει την κεφαλιά ύστερα απο κόρνερ του Σαλίμπασα..Το δεύτερο γκολ  θα έλεγε κανείς  ότι απελευθερώνει   τους παίκτες της ομάδας μας που έχασαν ακόμα τρεις κλασικές ευκαιρίες...O Xατζηαλέξης προέβη σε διορθωτικές κινήσεις με Σταφσουλάι στη θέση του Μιχαήλ και του Ηλιόπουλου στη θέση του Κάνδια..To 0-3 έγινε απο τον Σάμιο με ωραίο σουτ έξω απο την περιοχή στο 79 ,ενώ ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά απο Σταφσουλάι και Παυλόπουλο με κοντινά πλασέ απο λάθη της αντίπαλης άμυνας που απο ένα σημείο και πέρα θύμιζε τρικυμία εν κρανίω....Τα γκολ μπήκαν στο 86 και 88 αντίστοιχα...Τελευταία αλλαγη του Μπενά τον Γαλάνη